Vyhledávač

  
Loading

Články

Paní Dagmar Lieblová vyznamenána prezidentem republiky

10 29

Vložil(a)
29.10.2011 20:54  RssIcon

Dne 28. října propůjčil prezident V. Klaus Řád T. G. Masaryka "za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva" paní PhDr. Dagmar Lieblové. Tato kutnohorská rodačka a absolventka našeho gymnázia je jedním z mála přeživších vězňů terezínského ghetta a nacistických vyhlazovacích táborů.

Paní Dagmar Lieblová, roz. Fantlová (*1929), se narodila v Kutné Hoře v rodině praktického lékaře. Již jako malá trpěla pro svůj židovský původ, zvlášť když byla r. 1942 transportována s rodiči, sestrou a babičkou do terezínského ghetta. Následoval přesun do koncentračních táborů Osvětim-Březinka, Hamburk a Bergen-Belsen. Přežila jako jediná ze své rodiny - navíc stižena značnými zdravotními problémy. Po válce se vrátila do rodného města a po absolvování našeho gymnázia vystudovala český jazyk a německý jazyk na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Poté přednášela na katedře překladatelství a tlumočnictví v Praze, doprovázela manžela na jeho zahraničních pracovních pobytech a také pracovala jako lektorka češtiny na univerzitě v Uppsale.
R. 1993 se stala spoluzakladatelkou Terezínské iniciativy, sdružující bývalé vězně terezínského a lodžského ghetta z českých zemí či jejich potomky, a nyní je její předsedkyní. Jako pamětnice se účastní řady besed, zvláště se studenty. Beseda se studenty GJO na semináři z dějepisu byla dokonce pod vedením režisérky Olgy Struskové natáčena a použita pro dokumentární film Stopy po hvězdách.
 

 

Tags:
Kategorie: Různé, Předměty, Dějepis
Umístění: Blogs Parent Separator Provaz