Vyhledávač

  
Loading

Články

Ve čtvrtek 6.10. jdeme do divadla

10 4

Vložil(a)
4.10.2011 3:16  RssIcon

A.S. PUŠKIN - EVŽEN ONĚGIN

 
Román ve verších „Evžen Oněgin“ patří mezi základní kameny literatury, je to milostný příběh, román o pomíjivosti, o životě a smrti.

 

 Evžen Oněgin, vzdělaný a společensky úspěšný mladý muž žije v Petrohradě, kde život probíhá jako jedna velká párty - od divadelních představení, přes večery v hernách až po soukromé bujaré večírky. Přichází zpráva, že Evženův movitý strýc umírá, což se zrovna hodí, jelikož život na vysoké noze něco stojí a věřitelé se stávají čím dál tím neodbytnějšími. Jediný problém je, že Evžen musí odcestovat na venkov, který pro něj skýtá jen nekonečnou nudu.

Na vesnici Oněgin přijíždí pozdě, strýce právě pohřbili. Usadí se na jeho rozlehlé usedlosti a pokouší se najít krásu venkovského života – dělá dlouhé projížďky, hodně čte a užívá klidu.
Propouští své mužiky na svobodu, čímž pobouří většinu sousedů. Jediný, kdo se stává jeho přítelem, je mladý básník
Vladimír Lenský, který má taktéž kvůli svým názorům problémy se sousedy.
 
„Láska, ta mocná věčná síla 
se o svá práva přihlásila.“
 
Lenského dávnou láskou, která teď propukla v celé své mocnosti, je krásná Olga Larina, Evženova sousedka. Na jedné návštěvě poznává Oněgin i druhou Larinovu dceru – tajuplnou Tatiánu, která se do Evžena okamžitě zamiluje. Píše mu dopis, ve kterém se vyznává ze své lásky. Odpovědi se dočkává na oslavě svých jmenin – Oněgin ji odmítá a vysvětluje ji své důvody, Tatiána však slzy neudrží. To Evžena rozčílí a rozhodne se Lenskému pomstít za to, že ho přinutil na večírek přijít. Celý večer Oněgin flirtuje s Olgou a ta se mu nevzpírá. Básník Lenský vyzývá Oněgina na souboj, Evženovi nezbývá než vyzvání přijmout. Vladimír Lenský v souboji umírá, Evžen Oněgin odchází za hranice Ruska, Olga se vdává a Tatiána se stává manželkou vysoce postaveného generála v Moskvě.
 
„Tak už dost! 
Dnes poslední jsem spálil most.“
 
Po letech se vrací Evžen do Moskvy, setkává se s Tatiánou, nyní již vdanou ženu z vyšší společnosti a fatálně se do ní zamiluje. Píše jí dopisy, ve kterých se jí vyznává ze svého citu. Tatiána, ač Evžena stále miluje, ho ale jednou provždy odmítá.
 
Touto inscenací žánrově navazuje Divadlo Anfas Praha na donedávna uváděnou inscenaci Goethova Utrpení mladého Werthera. Jde o klasicky zpracovanou inscenaci stojící především na hereckých výkonech.
 
Režie: Pavel Khek 
Výprava: Agnieszka Pátá-Oldak 
 
Osoby a obsazení: 
 
Evžen Oněgin – Petr MIKESKA 
Lenský – Ivo THEIMER 
Tatiana – Svatava MILKOVÁ 
Olga – Anna SUCHÁNKOVÁ

 

Tags: divadlo
Kategorie: Český jazyk
Umístění: Blogs Parent Separator Křičková