Vyhledávač

  
Loading

Články

Soudní proces

6 21

Vložil(a)
21.6.2012 14:35  RssIcon

200510251059_soudJako každým rokem i letos  opět u třetích ročníků ve výuce trestního práva jsme připravili projekt. Na základě smyšlené kauzy si třídy připravily soudní proces. Na počátku byl příběh:

C3A:  Ve středu 9. května byl houbařem Janem Kopeckým v lese na Kaňku nalezen mrtvý John Rockefeller, 75 let. Po muži bylo týden před nálezem vyhlášeno pátrání, které bylo zahájeno jeho manželkou Barborou Rockefellerovou.

C3B: Jan Novák, místní podnikatel ,byl ve své vile, kterou obýval s o 34 let mladší manželkou a dcerou z předchozího manželství, nalezen mrtev

C3C: Obžalovaná Lucie Nulíčková byla usvědčena z nebezpečného pronásledování Veroniky Košátkové (přítelkyně jejího bývalého přítele). Lucie byla odsouzena ke 12 měsícům odnětí svobody, když se sama přiznala, že úmyslně napadla v nákupním středisku žalobce, Veroniku Košátkovou.

V7A: Dne 14. 10. 2011 byla uvalena žaloba na českou rockovou skupinu Overpowered žijící společně ve vesnici Peklo na Rychnovsku. Byli obviněni z únosů a vražd tří dětí. Také jsou podezíráni z kanibalismu. Žalobu podala skupina důchodců, která dříve obývala vilu, ve které za nevyjasněných okolností začala bydlet právě tato rocková skupina.  

Letošní soudní jednání měla tu zvláštnost, že všichni obvinění byli zproštěni viny a obviněným se stal někdo ze svědků.

Zde je zpráva ze soudního líčení C3A

Abych byla naprosto upřímná, musím říct, že ze začátku nebylo všeobecné nadšení z projektu Soudní proces nijak valné. Myslím, že asi každý student – a třetáci zvlášť – ví, o čem mluvím. Konec roku, ze všech stran se hrnou testy, člověk aby se jen učil a vytvářel kvanta prezentací a kdesi cosi, a do toho všeho se jen tak beze všeho ještě připojí projekt, ve kterém se po nás chce zpracovat půl tuny papírů. To máte žalobu státního zástupce, výpovědi svědků, pitevní zprávu, znalecké posudky… Jeden pak ve výsledku neví, kde mu hlava stojí. Já osobně jsem měla v posledních dnech přípravy sto chutí oznámit, že jsem z toho všeho vážně onemocněla, a nepřijít do školy dřív než prvního září. Ale když už to člověk všechno zpracoval, byla by škoda to teď zahodit, no ne?

Můžu vám říct, že jsem ráda, že jsem po zralé úvaze svou vážnou nemoc odložila. Když nechám stranou všechno to papírování, nakonec jsme si soud vážně užili. Zvlášť někteří z nás (není možné nevyzdvihnout vražedkyni Barboru R. a úžasného svědka-bezdomovce pana Filipa H.) se do svých rolí pořádně opřeli a předvedli v případě Báry neopakovatelný “hysterák”, u Filipa pak skvělou mimózu bývalého pacienta protialkoholické léčebny.

soudni proces_8 (587x1024)soudni proces_10 (648x1024)

soudni proces_9 (1024x676)

I do mě, která si při výstupech před lidmi nervózně žmoulám ruce, v roli obhájkyně vjela zvláštní bojovnost a pocit, že soud prostě musím vyhrát – bez ohledu na to, že mi byla dopředu nalinkovaná prohra.

Náš případ byl jak z americké detektivky. Mladá žena je obžalována z vraždy svého víc než o padesát let staršího manžela (tímto děkuji panu Bauerovi, že tak ochotně zapózoval na fotografie oběti), před soudem se postupně odkrývá spletitá síť utajovaných vztahů a citových vazeb, která pomáhá odhalit zavrženíhodné činy milence vražedkyně, vykonané jen pro jeho vlastní prospěch. (Pokud někdy něco podobného uvidíte v televizi, dejte, prosím, vědět. Zcela jistě půjde o nezdařenou kopii našeho příběhu.)

Pro složitost případu se nakonec ctihodné soudkyně rozhodly soud odročit, rozsudek tedy zazní až za několik dní. O dalším průběhu a konečném rozsudku vás bude informovat deník Áčko.

za redakci

Barbora Nováková, C3A

Pár fotografií z ostatních soudních procesů.

C3C:

soudni proces_4 (1024x683)soudni proces_5 (1024x638)soudni proces_6 (1024x670)

C3B:

soudni proces_1 (1024x683)soudni proces_2 (1024x683)soudni proces_3 (1024x683)

Zdeněk Maňák

Tags:
Kategorie:
Umístění: Blogs Parent Separator Maňák