Vyhledávač

  
Loading

Články

Máš umělecké střevo?

5 24

Vložil(a)
24.5.2013 13:40  RssIcon

Na naší škole není běžným zvykem účastnit se výtvarných soutěží stejně jako olympiád. To jsme se pokusili změnit. Proč hned my? Protože to není v silách jednoho člověka a „my“ v tomto případě znamená pět studentů, pět talentů a pět jiných názorů na věc.  Anežka Daňková, Zuzana Pekárková, Kryštof Koten, Jirka Hessler a Lukáš Veverka.  

 

Ano, to jsme my.                       
Soutěž „Máš umělecké střevo?“ je již čtvrtým rokem vyhlašována Národní galerií v Praze, Moravskou národní galerií v Brně, uměleckým serverem artalk.cz a konečně i Ministerstvem kultury České republiky. Inspirací pro téma letošního ročníku soutěže byl obraz Christiana Rubena „Kolumbus objevuje břehy Ameriky“ z roku 1846. Odtud pocházel i netradiční název letošního ročníku Kolumbovo vejce.  Prestižnější umělecké organizace u nás neexistují, a tak jsme museli vzít náš úkol velice vážně – nebo ne?                    Vypořádali jsme se s tímto problémem s lehkostí nám vlastní. Když jsme se dostali do kolotoče pracovního procesu, netušili jsme, že na konci bude krátký animovaný film s názvem „Hrdinný životní příběh soudruha Kolumba“. Možná se to zdá neuvěřitelné, ale my jako výtvarná skupina vlastně ani netušíme, jak jsme se k  závěru, že posadíme Kolumbův příběh do absurdity komunistického režimu, dostali. Ale výsledek určitě podle názoru mnohých  stojí za to. Na finále do moravské metropole jsme vyjeli časně ráno a Jirka s Kryštofem měli jasný cíl - indická restaurace. Toto přání se jim během dne splnilo, a tak mohu dále pokračovat jen v popisu celé akce. Barokní sál Místodržitelského paláce v Brně je velmi dobře zrekonstruovaný a také naplněný mladými a nadějnými výtvarníky. První prezentace předznamenala vývoj celého dopoledne a části odpoledne. Většina prezentací byla buď velice dobře připravená, ale zkažená nervozitou prezentujícího, nebo byla úplně nepřipravená. Takže jsme po chvíli usoudili, že konkurenceschopné projekty jsou 4 z 22.
Naše prezentace byla jednoduchá a rychlá, protože v jednoduchosti je síla. A naše dílo mluvilo za vše. Po jedné jediné dodatečné otázce poroty jsme vyslechli zbývajících devět prezentací a počkali si na vyhlášení. Výsledek byl překvapivý – 2. místo – projekty, které jsme považovali za konkurenční, obsadily místa pod námi, zatímco námi podceňovaný projekt se umístil na místě prvním.
Po slavnostním vyhlášení jsme se rychlým krátkým během dostavili do nádražní haly, odkud jsme,  za veselého přehrabování tašek s cenami,  vyrazili směrem k naší Hoře Kutné.

Lukáš Veverka

Tags:
Kategorie: Výtvarná výchova
Umístění: Blogs Parent Separator Papoušková