Vyhledávač

  
Loading

Články

Tradiční přehlídka seminárních prací v rámci Deskriptivy

5 2

Vložil(a)
2.5.2011 9:14  RssIcon

Maturita pomalu, ale bohužel jistě klepe na dveře a každý pilný čtvrťák našeho gymnázia se zaměřuje na oblasti svého zájmu, které pokládá za prioritní. Abychom uvolnili předmaturitní napětí a především vzbudili zájem nižších ročníků o technické zaměření, připravila si skupina vybraných lidí v čele s paní Mgr. Potůčkovou krátké povídání o svých seminárních pracích. Tak jsme se mohli ujistit, že i před maturitní komisí řekneme to nejdůležitější o naší seminárce.

Akce proběhla v učebně číslo 219 dne 29. března. Paní profesorka Potůčková se zkraje zmínila o konečném výsledku naší soutěže Hala roku, kde se naše škola umístila na 8. místě. Také nás informovala o nové soutěži pořádané Stavební fakultou ČVUT. Toto klání pojmenovali velmi vyzývavě: TECHNIKA. Ve zkratce se jedná o předvádění technických prací a seminárek s technickým zaměřením, které proběhne 15. června. Informace naleznete na internetu nebo v kabinetě u Mgr. Potůčkové. 

Rozhovor s Tadeášem Hájkem:
Tadeáši, je o tobě obecně známo, že s matematikou nemáš problémy, dokonce využíváš aplikovanou matematiku ve fyzice. Přibliž trochu svou práci obyčejným lidem. O čem vůbec je?
Dříve, než odpovím, bych chtěl poděkovat Mgr. Marii Vaňkové, vedoucí mé seminárky, za pomoc při tvorbě této práce. Nejprve bych rád řekl, že s matematikou samozřejmě mám problémy. A čím více se blíží termín ústní maturity, tím jsou tyto problémy větší. Aplikovaná matematika je velmi široká, obsáhlá a složitá matematická disciplína, která se zabývá například teorií her, kterou používají velké společnosti při soutěži na trhu, nebo prouděním kapalin a plynů. Obor, kterým jsem se zabýval, není zas tak složitý. Má práce se zaměřuje na využití diferenciálního a integrálního počtu, což je základní prvek vysokoškolské matematiky (studenti GJO se s jeho základy mohou seznámit v semináři z matematiky ve 3. ročníku), v kinematice, což je část fyziky, která se zabývá popisem pohybů. Z fyziky každý zná pojmy jako trajektorie, rychlost, zrychlení dráha atd. Má práce se zabývá jednoduchými matematickými vztahy, které mezi nimi platí.
Máš nějakou představu o tom, kde by se tvoje seminární práce dala aplikovat?
Má práce neobsahuje žádné nové myšlenky, nemá tedy žádnou vědeckou hodnotu. Většinu poznatků studenti mohou najít v jakékoliv učebnici fyziky pro 1. ročník VŠ. Mým cílem bylo připravit práci, která by zahrnovala jak fyzikální teorii, tak matematickou teorii nutnou k pochopení té fyzikální. Také jsem chtěl, aby co nejméně poznatků bylo pouze napsáno bez zdůvodnění, nebo odvození. Nevím, zda se to podařilo. Pravděpodobně by se má práce dala použít jako materiál k samostudiu některých středoškoláků se zájmem o fyziku, nebo matematiku.
Cítíš se být více fyzikem, nebo matematikem?
Studentem.
Můžeme aplikovat derivace a integrální počet i v ženských křivkách?
Těžko říct. Ženské křivky jsou křivky prostorové, a abychom je mohli derivovat, nebo integrovat, zřejmě bychom museli stanovit souřadnou soustavu, najít několik bodů křivky, provést nějakou aproximaci nebo interpolaci, kterou bychom tyto křivky vyjádřili v parametrickém tvaru. Já osobně bych tomu čas nevěnoval a radši bych se díval.
Děkuju za rozhovor
Martin Netolický
 

Tags:
Kategorie: Předměty, Matematika
Umístění: Blogs Parent Separator Papoušková