Vyhledávač

  
Loading

Články

Totalitní režimy- zastavení podruhé

10 25

Vložil(a)
25.10.2011 11:48  RssIcon

vojna Památník Vojna u Příbrami

Ve středu 19.10.2011 absolvovaly třídy C2A, C2B a V6A v pořadí druhou exkurzi v rámci projektu ZSV „Totalitní režimy“, tentokrát do komunistického lágru Vojna u Příbrami. Tato exkurze byla trochu z jiného soudku, než byla první exkurze do Terezína, ale v mnohém si byly obě návštěvy až nápadně podobné. Myslím tím hlavně uspořádání obou zařízení, protože pracovní tábor Vojna se nijak výrazně neliší od nacistických koncentračních táborů za 2. světové války, dále pak „povzbuzující“ heslo nad branou do tábora, kdy komunisté pouze přeložili do češtiny německé heslo vojna6 Arbeit macht frei jako Prací ke svobodě, které nemohlo chybět na vstupní bráně žádného koncentračního tábora. Podobné byly i praktiky dozorců v komunistickém lágru a nacistickém táboře. Obě ideologie, nacistická i komunistická, mají tedy podobný základ a jen těžko lze soudit, která z nich byla horší.

vojna9

Na první pohled, když si odmyslíte ostnaté dráty, strážní věže a uranové kopce za zády, vypadá pracovní tábor Vojna jako opuštěný pionýrský tábor, kam mladí lidé jezdili za odměnu. Je to však jen pouhé zdání, stačí jen překročit bránu do tábora a váš původní dojem se rychle změní. Naše prohlídka začala zhlédnutím filmu, který nám měl nastínit dobu od vzestupu komunismu na konci 2. světové války, přes vykonstruované politické procesy, až do osvobození politických vězňů.

vojna8

Následně jsme se vydali za velmi nevlídného počasí, které ještě více navozovalo chmurnou atmosféru tohoto místa, na prohlídku jednotlivých budov tábora. Všechny objekty jsou buď nově postavené, nebo rekonstruované, takže nepůsobí tak silným dojmem jako např. cely v Malé pevnosti v Terezíně. I přesto však plní svůj “výchovný” účel. Prošli jsme budovami bývalého velitelství, korekce, ošetřovny, kulturního domu, ubytoven a na závěr jsme se všichni vměstnali do stísněného bunkru, do něhož byli vězni zavíráni za trest.

vojna11vojna10vojna3vojna5

Mezi politickými vězni uvězněnými v pracovním táboře Vojna nechyběli známí vědci, umělci, duchovní, politici a ani hokejoví reprezentanti, kteří se stali mistry světa v letech 1947 a 1949. Byli zde uvězněni hrdinové protifašistického odboje, ale i nacističtí váleční zločinci, kolaboranti a zrádci, které vedení tábora záměrně dosazovalo na místa kápů mezi vězni. Z okruhu spisovatelů byl v příbramském lágru uvězněn např. Jiří Stránský, který se zasloužil o napsání mnoha scénářů z prostředí komunistických zařízení.

vojna2

Bohužel i zde se umíralo, jenom ne v tak velkém počtu jako v Terezíně. Asi nejhorší věcí na pracovním táboře Vojna bylo, že se sem mohl dostat prakticky každý nevinný člověk, který se nijak neprohřešil proti komunistickému režimu. Záleželo zkrátka jen na rozhodnutí a rozmarech komunistů. Myslím si, že jak návštěva Terezína, tak Památníku Vojna pomohla každému vytvořit si reálný pohled na oba totalitní režimy, které ovlivnily naši národní historii.

vojna4 vojna7vojna1

Zuzana Keltnerová, C2A

Tags:
Kategorie:
Umístění: Blogs Parent Separator Maňák