Vyhledávač

  
Loading

Články

„JDU NA SEVER….A JDU NA JIH!“

5 13

Vložil(a)
13. května 2012  RssIcon

Ano. I tou­to vě­tu by se dal vy­stih­nout náš so­bot­ní vý­let do Ber­lí­na. Tu­to vě­tu pro­ná­ší Zde­něk Svě­rák v ci­mr­ma­nov­ské hře „Do­by­tí se­ver­ní­ho pólu“. A prá­vě tak, jak je­la je­ho ex­pe­di­ce do­bý­vat se­ver­ní toč­nu – na­še ex­pe­di­ce se ja­la do­bý­vat hlav­ní měs­to Ně­mec­ka.

Od­jezd byl sta­no­ven na so­bo­tu 5. květ­na a na čtvr­tou ho­di­nu ran­ní. Ta­to in­for­ma­ce mno­hé pře­kva­pi­la a ně­kte­ří do­kon­ce pro­tes­to­va­li, ale nic na­plat pro umě­ní a ži­vot­ní zá­žit­ky se mu­sí tr­pět. A tak jsme i přes jed­no za­spá­ní zdár­ně vy­je­li na se­ver! Ces­ta ubí­ha­la v kli­du a na Buschkru­gallee straße jsme do­ra­zi­li v 9:42, te­dy po pě­ti ho­di­nách a čty­ři­ce­ti de­ví­ti mi­nu­tách. Rozkou­ka­li jsme se a ve­šli do sta­ni­ce me­t­ra Gren­zallee. Po vy­ře­še­ní ně­ko­li­ka pro­blé­mů s kou­pí líst­ků, ozna­če­ní líst­ků a stáv­kou za­měst­nan­ců me­t­ra jsme zdár­ně vy­stou­pi­li na Po­stu­pim­ském ná­měs­tí, kte­ré je mo­der­ní ar­chi­tek­to­nic­kou per­lou ce­lé­ho Ber­lí­na i Ně­mec­ka. Zde se dal prv­ní z roz­cho­dů na půl ho­di­ny, jež vět­ši­na osa­zen­stva vy­u­ži­la spí­še pro kon­zu­ma­ci ka­lo­ric­kých vý­rob­ků fast fo­o­do­vých ře­těz­ců, ale by­la zde i část, kte­rá vi­dě­la pro­slu­lé So­ny cen­t­rum, de­mon­stra­ci pro­ti mus­li­mům, po­li­cej­ní ma­né­v­ry i mís­ta ku­dy ved­la Ber­lín­ská zeď.

Od­tud na­še sku­pi­na pu­to­va­la ke kon­tro­verz­ní­mu pa­mát­ní­ku ži­dov­ských obě­tí ho­lo­caus­tu. Po­ně­kud olo­vě­ná ob­lo­ha jen pod­trh­la po­nu­rou at­mo­sfé­ru ce­lé­ho mís­ta. Od­ci­ze­ní, ztrá­ta, cha­os i ob­rov­ský roz­sah…to vše vy­sti­hu­je ne­o­by­čej­né ar­chi­tek­to­nic­ké ře­še­ní.

Dal­ším bo­dem pro­cház­ky po cen­t­ru Ber­lí­na by­la pro­slu­lá Bra­ni­bor­ská brá­na a bu­do­va Říš­ské­ho sně­mu. Obě mo­nu­men­tál­ní stav­by vlast­ně po­pi­su­jí ně­mec­kou men­ta­li­tu. Me­ga­lo­ma­nie. Osla­va ví­těz­ství. Je­di­ná ško­da by­la, že se Říš­ský sněm mů­že na­vště­vo­vat jen po ob­jed­ná­ní – to je ra­da pro ty, kte­ří se chys­ta­jí do Ber­lí­na a ne­chtě­jí se ochu­dit např. o vý­hled z je­ho ko­pu­le. Při­ja­tel­ným tem­pem jsme se po­ma­lu, ale jis­tě blí­ži­li k na­še­mu hlav­ní­mu cí­li. Už se sta­či­lo jen pro­plést po frek­ven­to­va­ných chod­ní­cích k „Mu­zej­ní­mu os­t­ro­vu“, kam jsme do­ra­zi­li ve 12:15. Po do­mluvě u po­klad­ny se nám zno­vu po­da­ři­lo do­stat se, ja­ko už do mno­ha svě­to­vých ga­le­rií a mu­zeí, za­dar­mo.

Tím­to nám Per­ga­mon muse­um ote­vře­lo své brá­ny a my už moh­li jen ob­di­vo­vat skvos­ty, kte­ré jsou v něm ulo­že­ny. Jsou zde ar­te­fak­ty sko­ro z ce­lé­ho svě­ta (Řec­ko, Itá­lie, Írán, Irák, SAE, Tu­rec­ko i Kré­ta), kte­ré by­ly re­kon­stru­o­vá­ny do pů­vod­ních ba­rev, ma­te­ri­á­lů i roz­mě­rů. Mu­ze­um sa­mot­né by­lo po­sta­ve­no ně­mec­kým ar­chi­tek­tem Alfre­dem Mess­lem v le­tech 1910 až 1930 a je roz­dě­le­no do tří čás­tí
  • An­tic­ká sbír­ka 
  • Sbír­ky Blíz­ké­ho vý­cho­du 
  • Sbír­ky is­lám­ské­ho umě­ní 

Mu­ze­um je jed­nou z nej­na­vště­vo­va­něj­ších in­sti­tu­cí v Ber­lí­ně. Roč­ně ho na­vští­ví ví­ce než 1 350 000 mi­lov­ní­ků umě­ní. Nejen, že je jed­na z nej­na­vště­vo­va­něj­ších in­sti­tu­cí v Ber­lí­ně, ale je ta­ké nej­na­vště­vo­va­něj­ším mu­ze­em umě­ní v ce­lém Ně­mec­ku.

Po tom­to sil­ném zá­žit­ku už ne­by­lo ča­su na­zbyt. Všich­ni jsme mu­se­li zno­vu ces­to­vat ber­lín­ským me­t­rem do na­ší cí­lo­vé sta­ni­ce Gren­zallee, od­kud náš au­to­bus vy­jel směr Dráž­ďa­ny – Pra­ha – Kut­ná Ho­ra. Ce­lý den dal všem mno­ho in­for­ma­cí i zá­žit­ků a všich­ni se tě­ší­me na dal­ší a dal­ší po­dob­né ak­ce! 


                                                     Lukáš Ve­ver­ka

Berlínské metro s naší skupinou


Dominanta Postupimského náměstí – sídlo Deutsche Bahn



Památník obětem holocaustu





Celý Muzejní ostrov jako „na dlani“

Cíl naší cesty – Pergamon Museum, na obrázku slavné schodiště z pergamonské akropole



Další exponáty z antických sbírek z Řecka, Turecka a Itálie

Rekonstrukce slavné Ištařiny brány z Babylonu



Detaily výzdoby Ištařiny brány


Tags:
Kategorie: Různé
Umístění: Blogs Parent Separator Webmaster