Exkurze ve Foxconnu
5
31
Vložil(a)
31.5.2012 19:24
Ve čtvrtek 31. května 2012 navštívili studenti našeho gymnázia kutnohorskou továrnu Foxconn. Přibližně dvacetičlenná skupina v čele s panem ředitelem Slavíčkem a školním odborníkem v oblasti IT, panem Olivou, strávila dopoledne v prostorách tohoto závodu, jež je globálním leaderem v poskytování kompletních řešení v oblasti IT a zároveň jedním z největších dodavatelů elektronických komponentů pro světoznámé značky typu Apple, Sony, Hewlett-Packard, Cisco a mnoho dalších.

V 9 hodin ráno nás před hlavním vchodem do továrny vyzvedl manažer firmy Hewlett-Packard a náš privátní průvodce v jedné osobě, pan Petr Litera. Po úvodním přivítání se naše skupina přesunula do zasedací místnosti, kde jsme zhlédli ukázkovou prezentaci týkající se minulosti, uspořádání a chodu společnosti a byli jsme seznámeni se základními body firemní historie, která je spjata se značkami Compaq či Canon. Dozvěděli jsme se, jak silnou pozici má na trhu právě Foxconn. „Foxconn bez Apple ani Apple bez Foxconnu by nebyly těmi společnostmi, kterými jsou,“ nekompromisně řekl pan Litera. Z tohoto faktu také vyplývá, že pod vlastním jménem společnosti putuje na trh jen velmi málo produktů. Ty jsou většinou součástí produktů jiných značek, které Foxconn zásobuje. Dále jsme si prošli politickou mapu světa a ukázali jsme si, ve kterých státech, potažmo městech, se nachází ostatní továrny této značky. Za zmínku stála druhá ze dvou českých továren stojící v nedalekých Pardubicích paradoxně v bývalých prostorách dalšího známého velkovýrobce elektroniky – Tesly. Nepohybovali bychom se v obchodní sféře, kdyby nám nebyla poskytnuta také nějaká čísla. Tak jsme se dozvěděli, že se v Pardubicích pod značkou HP vyrobí 750 000 kusů PC a v kutnohorské továrně dalších 1000 Racků za měsíc. Pro srovnání nám byl poskytnut údaj, že v Turecku je tomu za stejné časové období okolo 200 tisíc kusů. Při procházení plánu zdejší továrny jsme se pozastavili nad velikostí výměry přesahující 30 000 m2 a ukázali jsme si trasu výroby od vstupního materiálu až po hotový produkt.

Poté nám bylo pohotově nabídnuto lehké občerstvení, což mnozí z nás nepochybně ocenili. S pracovními hábity, VIP průkazkami a zvědavostí jsme se přesunuli do víru výroby. Pan Litera dokázal, že ne nadarmo je důležitou osobou pro komunikaci s klíčovými zákazníky a do detailů nám názorně ukázal, popsal a vysvětlil pracovní postup serverových jednotek. Došli jsme až k tzv. „podům“, největším řídícím serverům vyráběným v továrně, které jsou používány například v armádě. „Na takové jednotky v pouštním maskování byste mohli narazit i někde v poušti v Afghánistánu, odkud se řídí tamnější vojenské programy,“ podotkl náš průvodce u jednoho z nich.

Po navrácení do zasedací místnosti jsme ještě chvíli diskutovali o IT firmách, industrializaci východu, jeho organizaci, o přemýšlení dnešních businessmanů a vůbec otázkách světového hospodářství. Pan Litera si nás dovolil varovat před nástrahami sociálních sítí a počítačového světa, který má krom kladných vlastností také jednu velice nebezpečnou, a to zbavování schopnosti osobní komunikace, bez které nemůžeme dosáhnout ani osobního, ani pracovního úspěchu. „Musíte si uvědomit, že přes internet si manželku nevezmete. A když už, dítě s ní nezplodíte,“ uzavřel. Myslím, že ve stejném duchu jako poslední citace našeho hostitele se nesla i celá čtvrteční návštěva kutnohorské továrny.

Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací zábavnou formou, které vyplynuly ze skvělých znalostí a interakce pana Petra Litery. Za jeho public relations mu patří velký dík, který jsme dali najevo závěrečným potleskem, ale i celodopolední pozorností a zapálením do tématu.
Reakce studentů:
Michal Matoušek, C3B: „Překvapilo mě, že zde pracuje na tak velký závod relativně málo lidí, ale také to, že platy dělníků se odvíjí od kvantity odvedené práce. Dále mě zaujal fakt, že ve Foxconnu může žádat o práci i naprosto nekvalifikovaný člověk, který výpočetní technice nerozumí, ale přesto mu může být nabídnuta práce, kde se od nejnižšího postu, pokud bude mít vůli, může vypracovat hodně vysoko.“
Otto Pospíšil, V6A: „Bylo to úžasně zajímavé a pan Litera má opravdu přehled nejen v oblasti obchodu, ale i v ostatních věcech.“
(za návštěvníky Tomáš Lichnovský, C3B)


Autor fotografií a náš průvodce: Petr Litera
SLA Account Manager