Vyhledávač

  
Loading

Články

Exkurze ve Foxconnu

5 31

Vložil(a)
31.5.2012 19:24  RssIcon

Ve čtvr­tek 31. květ­na 2012 na­vští­vi­li stu­den­ti na­še­ho gym­ná­zia kut­no­hor­skou to­vár­nu Fo­x­conn. Při­bliž­ně dva­ce­ti­člen­ná sku­pi­na v če­le s pa­nem ře­di­te­lem Sla­víč­kem a škol­ním od­bor­ní­kem v ob­las­ti IT, pa­nem Oli­vou, strá­vi­la do­po­led­ne v pro­sto­rách to­ho­to ­zá­vo­du, jež je glo­bál­ním lea­de­rem v po­sky­to­vá­ní kom­plet­ních ře­še­ní v ob­las­ti IT a zá­ro­veň jed­ním z nej­vět­ších do­da­va­te­lů elek­tro­nic­kých kom­po­nen­tů pro svě­tozná­mé znač­ky ty­pu Ap­ple, So­ny, Hewlett-Pac­kard, Cisco a mno­ho dal­ších.

V 9 ho­din rá­no nás před hlav­ním vcho­dem do to­vár­ny vy­zve­dl ma­na­žer fir­my Hewlett-Pac­kard a náš pri­vát­ní prů­vod­ce v jed­né oso­bě, pan Pe­tr Li­te­ra. Po úvod­ním při­ví­tá­ní se na­še sku­pi­na pře­su­nu­la do za­se­da­cí míst­nos­ti, kde jsme zhléd­li ukáz­ko­vou pre­zen­ta­ci tý­ka­jí­cí se mi­nu­los­ti, uspo­řá­dá­ní a cho­du spo­leč­nos­ti a by­li jsme se­zná­me­ni se zá­klad­ní­mi bo­dy fi­rem­ní his­to­rie, kte­rá je spja­ta se znač­ka­mi Compaq či Ca­non. Do­zvě­dě­li jsme se, jak sil­nou po­zi­ci má na tr­hu prá­vě Fo­x­conn. „Foxconn bez Apple ani Ap­ple bez Foxconnu by nebyly těmi spo­leč­nos­tmi, kterými jsou,“ ne­kom­pro­mis­ně ře­kl pan Li­te­ra. Z to­ho­to fak­tu ta­ké vy­plý­vá, že pod vlast­ním jmé­nem spo­leč­nos­ti pu­tu­je na trh jen vel­mi má­lo pro­duk­tů. Ty jsou vět­ši­nou sou­čás­tí pro­duk­tů ji­ných zna­ček, kte­ré Fo­x­conn zá­so­bu­je. Dá­le jsme si pro­šli po­li­tic­kou ma­pu svě­ta a uká­za­li jsme si, ve kte­rých stá­tech, po­taž­mo měs­tech, se na­chá­zí ostat­ní to­vár­ny té­to znač­ky. Za zmín­ku stá­la dru­há ze dvou čes­kých to­vá­ren sto­jí­cí v ne­da­lekých Par­du­bi­cích pa­ra­dox­ně v bý­va­lých pro­sto­rách dal­ší­ho zná­mé­ho vel­ko­vý­rob­ce elek­tro­ni­ky – Tes­ly. Ne­po­hy­bo­va­li bychom se v ob­chod­ní sfé­ře, kdy­by nám ne­by­la po­skyt­nu­ta ta­ké ně­ja­ká čís­la. Tak jsme se do­zvě­dě­li, že se v Pardubicích pod značkou HP vyrobí 750 000 ku­sů PC a v kutnohorské továrně dalších 1000 Racků za měsíc. Pro srov­ná­ní nám byl po­skyt­nut údaj, že v Tu­rec­ku je to­mu za stej­né ča­so­vé ob­do­bí oko­lo 200 tisíc kusů. Při pro­chá­ze­ní plá­nu zdej­ší to­vár­ny jsme se po­za­sta­vi­li nad ve­li­kos­tí vý­mě­ry pře­sa­hu­jí­cí 30 000 m2 a uká­za­li jsme si tra­su vý­ro­by od vstup­ní­ho ma­te­ri­á­lu až po ho­to­vý pro­dukt.

Po­té nám by­lo po­ho­to­vě na­bíd­nu­to leh­ké ob­čer­stve­ní, což mno­zí z nás ne­po­chyb­ně oce­ni­li. S pra­cov­ní­mi há­bi­ty, VIP prů­kaz­ka­mi a zvě­da­vos­tí jsme se pře­su­nu­li do ví­ru vý­ro­by. Pan Li­te­ra do­ká­zal, že ne na­dar­mo je dů­le­ži­tou oso­bou pro ko­mu­ni­ka­ci s klí­čo­vý­mi zá­kaz­ní­ky a do de­tai­lů nám ná­zor­ně uká­zal, po­psal a vy­svět­lil pra­cov­ní po­stup ser­ve­ro­vých jed­no­tek. Do­šli jsme až k tzv. „po­dům“, nej­vět­ším ří­dí­cím ser­ve­rům vy­rá­bě­ným v to­vár­ně, kte­ré jsou po­u­ží­vá­ny na­pří­klad v ar­má­dě. „Na takové jednotky v pouštním maskování byste mohli narazit i ně­kde v pouš­ti v Af­ghá­nistá­nu, od­kud se ří­dí ta­mněj­ší vo­jen­ské pro­gra­my,“ po­dotkl náš prů­vod­ce u jed­no­ho z nich.

Po na­vrá­ce­ní do za­se­da­cí míst­nos­ti jsme ješ­tě chví­li dis­ku­to­va­li o IT fir­mách, in­dustri­a­li­za­ci vý­cho­du, je­ho or­ga­ni­za­ci, o pře­mýš­le­ní dneš­ních busi­nessma­nů a vů­bec otáz­kách svě­to­vé­ho hos­po­dář­ství. Pan Li­te­ra si nás do­vo­lil va­ro­vat před ná­stra­ha­mi so­ci­ál­ních sí­tí a po­čí­ta­čo­vé­ho svě­ta, kte­rý má krom klad­ných vlast­nos­tí ta­ké jed­nu ve­li­ce ne­bez­peč­nou, a to zba­vo­vá­ní schop­nos­ti osob­ní ko­mu­ni­ka­ce, bez kte­ré ne­mů­že­me do­sáh­nout ani osob­ní­ho, ani pra­cov­ní­ho úspě­chu. „Mu­sí­te si uvě­do­mit, že přes in­ter­net si man­žel­ku ne­vez­me­te. A když už, dí­tě s ní ne­zplo­dí­te,“ uza­vřel. Mys­lím, že ve stej­ném du­chu ja­ko po­sled­ní ci­ta­ce na­še­ho hos­ti­te­le se nes­la i ce­lá čtvr­teč­ní ná­vště­va kut­no­hor­ské to­vár­ny.

Do­zvě­dě­li jsme se spous­tu za­jí­ma­vých in­for­ma­cí zá­bav­nou for­mou, kte­ré vy­ply­nu­ly ze skvě­lých zna­los­tí a in­ter­ak­ce pa­na Pet­ra Li­te­ry. Za je­ho pu­b­lic re­lati­ons mu pat­ří vel­ký dík, kte­rý jsme da­li na­je­vo zá­vě­reč­ným po­tles­kem, ale i ce­lo­do­po­led­ní po­zor­nos­tí a za­pá­le­ním do té­ma­tu.

Re­ak­ce stu­den­tů:
Mi­chal Ma­tou­šek, C3B: „Pře­kva­pi­lo mě, že zde pra­cu­je na tak vel­ký zá­vod re­la­tiv­ně má­lo li­dí, ale ta­ké to, že pla­ty děl­ní­ků se od­ví­jí od kvan­ti­ty od­ve­de­né prá­ce. Dá­le mě za­u­jal fakt, že ve Fo­x­con­nu mů­že žá­dat o prá­ci i na­pros­to ne­kva­li­fi­ko­va­ný člo­věk, kte­rý vý­po­čet­ní tech­ni­ce ne­ro­zu­mí, ale přes­to mu mů­že být na­bíd­nu­ta prá­ce, kde se od nej­niž­ší­ho po­stu, po­kud bu­de mít vů­li, mů­že vy­pra­co­vat hod­ně vy­so­ko.“

Ot­to Po­spí­šil, V6A: „By­lo to úžas­ně za­jí­ma­vé a pan Li­te­ra má oprav­du pře­hled nejen v ob­las­ti ob­cho­du, ale i v ostat­ních vě­cech.“

                                              (za ná­vštěv­ní­ky To­máš Lich­nov­ský, C3B)

Autor fotografií a náš průvodce: Petr Litera
SLA Account Manager

Tags:
Kategorie:
Umístění: Blogs Parent Separator Olivová