Vyhledávač

  
Loading

Články

PhDr. Radko Šťastný čestným občanem Kutné Hory

6 27

Vložil(a)
27.6.2012 17:50  RssIcon

Zastupitelstvo města Kutná Hora udělilo 15. května 2012 titul "čestný občan" panu PhDr. Radko Šťastnému, bývalému pedagogovi našeho gymnázia. Stalo se tak na základě jeho dlouhodobého kulturního přínosu městu a bohaté publikační činnosti přesahující rámec regionu. Pan doktor si dekret se jmenováním převzal ve Vlašském dvoře symbolicky nyní na konci školní roku.

Radko Šťastný narodil roku 1928 v Kutno Hoře v českobratrské rodině truhlářského dělníka Františka Šťastného. Jako malý se v roce 1935 setkal s prezidentem T. G. Masarykem, když se účastnil zájezdu místních dětí na zámek do Lán. Po absolvování kutnohorského gymnázia, kde maturoval r. 1947, odešel studovat český jazyk a filozofii na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Ve své disertační práci se zaměřil na J. E. Vocela a zřejmě pod jeho vlivem se stal členem Archeologického sboru Vocel.

Dr. Šťastný působil jako středoškolský učitel na Gymnáziu v Uhlířských Janovicích, na kutnohorské střední průmyslové škole a na Gymnáziu Kutná Hora (dnes Jiřího Ortena). Z politických důvodů byl však za normalizace v 70. letech přeložen do Čáslavi. V roce 1968 se dr. Šťastný zasazoval - i když nakonec bohužel neúspěšně - o zbudování pomníku Josefa Kajetána Tyla v Breuerových sadech pod Vlašským dvorem a r. 1991 se podílel na obnovení pomníku TGM před Vlašským dvorem. V letech 1990-94 byl členem Zastupitelstva města Kutná Hora a v letech 1993-94 také členem městské rady.

Z bohaté publikační činnosti Radka Šťastného jsou zřejmě nejznámější literární slovníky Čeští spisovatelé deseti století (1974 a 2004) a Kutná Hora literární (2003) či publikace Tajemství jména Dalimil (1991) a Duchovní základy osobnosti T. G. M. (1991). Nevydán bohužel stále zůstává literárněhistorický komentář Dalimilova kronika jako paládium české literatury, jehož rukopis čítá na 600 stran. Dr. Šťastný se také podílel např. na sborníku Kutnohorsko (1960) a dlouhodobě i na vzniku kutnohorského kulturně-historického čtvrtletníku Krásné město - členem  jeho redakční rady byl již na přelomu 60. a 70. let a poté znovu po obnově časopisu po Sametové revoluci. Ve svých článcích se věnuje především regionálním osobnostem Kutné Hory a Kutnohorska: Vavřinci z Březové, J. K. Tylovi, K. Havlíčku Borovskému, J. E. Vocelovi, ale také např. Z. Koukolovi.

Lukáš Provaz

foto: Jaromír Procházka (pro časopis Krásné město č. 2/2012)


Tags:
Kategorie: Různé, Český jazyk
Umístění: Blogs Parent Separator Provaz