Vyhledávač

  
Loading

Články

Setkání se sirem Nicholasem Wintonem

1 21

Vložil(a)
21.1.2011 14:48  RssIcon

Výjimečnou možnost měli studenti C2A, semináře DEJ a semináře SSV, když se 20. ledna v pražském Kongresovém centru setkali se sirem Nicholasem Wintonem. Tento dnes téměř 102letý Brit zachránil těsně před vypuknutím 2. světové války z Čech a Moravy 669 převážně židovských dětí, když dokázal zorganizovat jejich odjezdy vlakem z Prahy k náhradním rodinám do Velké Británie - a tím jim nepochybně zachránil život.

Studenti GJO spolu s několika tisíci dalších účastníků setkání zhlédli nejprve ve světové premiéře nový film „Nickyho rodina“ slovenských tvůrců Mateje Mináče (režie) a Patrika Pašše (scénář), kteří se již dříve stali autory dokumentů „Všichni moji blízcí“ a „Síla lidskosti – Nicholas Winton“.

Nový snímek, rovněž velice působivý, je jakýmsi hraným dokumentem přibližujícím okolnosti rozhodnutí sira Nicholase pomoci právě československým, většinou židovským dětem a samozřejmě seznamuje se všemi těžkostmi a překážkami, které tehdy vyvstaly. Je až neuvěřitelné, že se svět o záchraně těchto dětí dozvěděl vlastně náhodou - a až o půlstoletí později. Sám hlavní aktér N. Winton navíc jakékoli své zásluhy skromně odmítá, byť jej královna Alžběta II. povýšila do šlechtického stavu.

Do České republiky zavítal N. Winton již vícekrát. Nyní přiletěl speciálním letadlem a o jeho návštěvě informovala celostátní média, což jistě svědčí o významu tohoto výjimečného člověka. I v Kongresovém centru byly přítomny desítky novinářů.Přijely také některé ze zachráněných tzv. Wintonových dětí a mezi diváky zavítal také Zdeněk Svěrák.

Celé setkání však mělo vedle promítnutí filmu a přímého kontaktu se sirem Nicholasem ještě jeden cíl: Studenti českých škol chtějí znovu požádat norský Nobelův výbor, aby byla tomuto hrdinovi a nositeli českého řádu T. G. Masaryka udělena také Nobelova cena míru. Proto také v Kongresovém centru vystoupil místopředseda Senátu Parlamentu ČR MUDr. Přemysl Sobotka, aby oficiálně předal přítomnému velvyslanci Norského království v ČR J. E. Jensi Eikaasovi písemný návrh, podpořený peticí s více než 100.000 podpisy žáků a studentů.

Několikahodinová akce byla mimořádně emotivní a leckdo dojetím slzel. A tisíce žáků a studentů, zkrátka mladých lidí, aplaudujících siru Nicholasi Wintonovi dlouhé minuty ve stoje se jistě hluboce vryly do pamětí všech přítomných.

Lukáš Provaz

...

„Myslím si, že hodně lidí říká, že něco nejde udělat, protože to nikdy ani nezkusili. Je to jenom záminka. Většina věcí i zdánlivě nemožných tvrdou prací dosáhnout lze. Myslím, že je to vůle, co lidem často schází." – To je výrok člověka, jehož jméno by mohlo být zařazeno do slovníků jako synonymum pro lidskost - sira Nicholase Wintona. A právě jeho poselství, poselství jeho činů, má za úkol předat nám, nejmladší generaci, film, jehož světové premiéry v pražském Kongresovém centru jsme se měli jedinečnou možnost zúčastnit.

Za sebe můžu říct, že nic velkolepějšího, než byla atmosféra dnešní premiéry filmu nazvaného „Nickyho rodina“, jsem ještě nezažila. Do Kongresového centra dorazilo i mnoho významných osobností, v čele se samotným sirem Nicholasem, kterému ani pokročilý věk nezabránil přiletět z rodné Velké Británie. V závěru programu byl norskému velvyslanci předán písemný návrh na ocenění pana Wintona Nobelovou cenou míru, kterou mu, vedle mnoha studentů a žáků podepsaných pod peticí podporující tento návrh, z celého srdce přejeme i my, ke kterým se petice nedostala.

Jediným stínem na celkovém dojmu z filmu, doprovodné hudbě, přítomnosti sira Nicholase a vůbec celkové atmosféře pro mě byl projev senátora Přemysla Sobotky, předčítaný nezúčastněným tónem z papíru. Možná je to jen můj subjektivní názor, ale myslím, že skutečně upřímné přání pevného zdraví dokáže člověk přednést i spatra.

Barbora Nováková (C2A)

(Pomník zachráněných "Wintonových dětí" na hlavním pražském nádraží vyfotografovala Barbora Kubíková, C2A)

Tags:
Kategorie: Předměty
Umístění: Blogs Parent Separator Provaz