Vložil(a)
27.3.2013 8:26  RssIcon

V roce 2005 jsme na pozvání německého Bürgel  Gymnasium v Rathenow poprvé vyjeli do tohoto města na řece Havole (něm. Havel) v Braniborsku, abychom potvrdili naše volejbalové kvality i na mezinárodním poli.

Město má necelých třicet tisíc obyvatel a bylo známé výrobou optických přístrojů, kterou založil Johann Heinrich August Duncker, vynálezce prvního mnohobrusného stroje na výrobu čoček. Byl zde také zpracováván jíl z Havoly na cihly, rozvážené do celého Německa.
Naše výprava tehdy byla veliká (devět účastníků), ale my jsme napoprvé moc neuspěli.  Sedmé místo zajisté není úspěchem, se kterým se každý chlubí :-) Nicméně atmosféra a organizace turnaje i vyhlášení vítězů spojené se společenským večerem nás mile překvapily a potěšily. Hned napoprvé jsme si tam vytvořili nová přátelství, která vydržela i po devíti letech.  Důkazem toho jsou návštěvy kolegů z Rathenow na volejbalovém turnaji Zlatá křída pořádaném naší školou.
Letos se konal poslední 30. ročník Bürgel Turnier Volleyball, ten první tedy už v roce 1983. Třicetiletá tradice turnaje pod vedením charizmatického Uli Loffa, který byl po celou dobu jeho hlavním garantem, je jistě obdivuhodná. Poslední tři roky jsme se vždy umístili na „bedně“.  28. a 29. ročník jsme dokonce vyhráli. Z toho posledního si vezeme bronz. Počet účastníků je ustálený. Hraje osm družstev, ve dvou skupinách, přičemž postupují první dva do semifinále, kde si to rozdají o účast ve finále. Skupinu jsme vyhráli bez ztráty setu. První zaváhání tak přišlo v bojích o nejvyšší příčky. Rozdílem pouhého jednoho bodu v rozhodujícím setu (hrálo se bez rozdílu dvou bodů) jsme ztratili poslední možnost znovu bojovat o vítězství a získat tak zlatý hattrick. V boji o třetí příčku jsme pak již nezaváhali a vítězstvím 2:0 na sety získali bronz.
Naše poslední účast tak byla znovu ověnčena úspěchem. Celková bilance devíti ročníků tedy je:
2krát zlato, žádné stříbro a 2krát bronz!
Ve zbývajících ročních jsme ještě obsadili 2krát 6. místo a 3krát 7. místo. Tedy nikdy jsme neskončili poslední :-)
Bürgel Turnier Volleyball v této podobě se již asi opakovat nebude. Hlavní organizátor končí a jeho náhrada prozatím neexistuje. Necháme se překvapit a budeme doufat, že příští rok bude prvním rokem třeba jiného turnaje, ale ve stejném městě a se stejně neopakovatelnou atmosférou.
Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kdo si během těch devíti let na konci března vždy udělali přes celý víkend čas, chtěli si zasportovat, pobavit se při tom a hlavně reprezentovat GJO na této skvělé akci. DÍKY!!!