Vyhledávač

  
Loading

Články

Soutěž "HALA ROKU"

2 17

Vložil(a)
17.2.2011 13:45  RssIcon

Dne 21. ledna 2011 jsme se sešli na hlavním nádraží v Kutné Hoře. Úkol naší mise zněl jasně: dopravit model mostu do Prahy na soutěž Hala roku, která se konala na stavební fakultě ČVUT. Zároveň s touto soutěží proběhl Den otevřených dveří na stejném místě jako soutěž.

 Na nádraží jsme okamžitě zaujali pozornost cestujících, a tak jsme s Martinem Markem hrdě odpovídali na jejich zvědavé dotazy. Ale to už nás čekal rychlík do Prahy. S největší opatrností jsme se přesunuli i s naším výtvorem do jednoho kupé, pokračovali jsme s paní profesorkou Mgr. Potůčkovou v přátelském hovoru, a tak nám cesta uběhla jako mrknutí oka. Než jsme se nadáli, vítala nás stanice metra Dejvická. Paní profesorku obklopil úctyhodný hlouček lidiček od soutěžících přes žáky naší školy až po její absolventy, kteří zůstali věrni geometrii a matematice a nadále je studují. Bylo nám umožněno nahlédnout alespoň jedním přivřeným okem do světa vysoké školy. Se zájmem jsme hovořili s vysokoškolskými studenty, naslouchali jejich radám a poznatkům. Jak už řekl někdo přede mnou: „Metody učení jsou významnější než samotné učivo“.

                Ještě před začátkem soutěže se někteří z nás zúčastnili prezentace studijních oborů. Trochu mě vyděsili vyčerpaně vyhlížející profesoři, kteří nás srdečně vítali v posluchárně. Kromě informací ke studiu, se také zmínili o důsledcích stavební krize, která dopadla na mnohé. V suterénu školy nám představili ukázky konkrétní práce. Překvapili mě velice názorné a propracované modely vodních staveb, z nichž některé už vznikly a jiné teprve vzniknou. Náš fotograf Petr Skořepa se konečně mohl realizovat. Kolem poledne začínala hlavní část soutěže, a to zatěžování, modely mostů se měly podrobit zkoušce kolik každý z nich udrží zátěže. Soutěžilo se ve dvou kategoriích a to V kategorii A) soutěžili mosty, které soutěžící postavili během soutěže. Kategorii B) která zahrnovala předem připravené modely a zde zvítězil model mostu s největším rozpětím. V této kategorii jsme soutěžili i my. Náš známý nám živě popisoval destrukce výtvorů z minulého roku a vyjadřoval neskrývanou radost z okamžiku, kdy půjdeme na řadu. Podrobnější informace o soutěži najdete na webu stavební fakulty. Zachovali jsme klid proto, že nám byly pochváleny pevné spoje mostu, umístěné na strategicky výhodných pozicích, za což vděčíme slečně Zuzaně Kocourkové. Zuzana se nejaktivněji podílela na projektu i na realizaci modelu. Vzápětí jsme stanuli před objektivy kamer: Zuzana Kocourková, Martin Marek a já. Most jsme zahrabali do připravených nádob plných písku a začalo zatěžování. Všechny naše pracovní úkony nám stopovaly hodiny na monitoru počítače. Při druhé fázi zatěžování se náš most začínal ocitat v krizi. A právě, když bylo zatěžování téměř u konce, se nebezpečně naklonil a ocelové plátky se sesypaly na zem. Nato se most znovu narovnal - naprosto neporušený!
                Soutěž doporučuji i dalším generacím nadšenců pro deskriptivní geometrii. Byla to výborná zkušenost. Rád bych poděkoval Zuzaně Kocourkové, která odvedla největší kus práce s návrhem i se stavbou mostu, také Martinovi Markovi, který se Zuzkou spolupracoval.
                Děkujeme také paní profesorce Mgr. Potůčkové za skvělou možnost konfrontace s prostředím vysoké školy.
Martin Netolický (C4B)
 

Tags:
Kategorie: Různé
Umístění: Blogs Parent Separator Papoušková