Vyhledávač

  
Loading

Články

Soutěž v Sherwoodu - zahájení a otázka č. 1

9 3

Vložil(a)
3.9.2012 16:40  RssIcon

Ten­to škol­ní rok pro­běh­ne již sed­mý roč­ník sou­tě­že, je­jíž pod­sta­tou je po­zná­vá­ní rost­lin z na­ší zim­ní za­hra­dy. Le­toš­ní roč­ník je opět te­ma­tic­ky za­mě­řen na užit­ko­vé rost­li­ny. Kaž­dý dru­hý tý­den na­jde­te v Sherwo­o­du rost­li­nu s po­pi­sem a sou­těž­ní­mi otáz­ka­mi. V prv­ní otáz­ce před­sta­ví­me Ibi­šek jed­lý (Hi­bis­cus escu­len­tus).


Mi­lé stu­dent­ky a stu­den­ti! 

Své od­po­vě­di na sou­těž­ní otáz­ky mů­že­te:
1. na­psat na pa­pí­rek, kte­rý pak vho­dí­te do pta­čí bud­ky v Sherwo­o­du,
2. za­slat na e-mail: radka.​olivova@​gymkh.​eu,
3. za­slat v sys­té­mu Ba­ka­lá­ři.

Vý­sled­ky bu­dou prů­běž­ně vy­hod­no­co­vá­ny a nej­ú­spěš­něj­ší ře­ši­te­le če­ká na zá­věr lá­ka­vá od­mě­na v po­do­bě ná­vštěvy gym­ná­zia v Tep­li­cích, kde si roz­ší­ří ob­zo­ry při pro­hlíd­ce mo­der­ní­ho skle­ní­ku a bi­o­par­ku a dal­ší za­jí­ma­vé ce­ny.

Ta­to rost­li­na s jed­lý­mi plo­dy z če­le­di slé­zo­vi­tých (Mal­va­ce­ae) po­chá­zí ze se­ver­ní Af­ri­ky, od­kud se roz­ší­ři­la do In­die a Saud­ské Ará­bie. Zna­li ji již sta­ří Egyp­ťa­né ve dru­hém ti­sí­ci­le­tí před na­ším le­to­poč­tem. Ibi­šek je v ze­mích, kde se pěs­tu­je, čas­to na­zý­ván ta­ké Ba­mia, Bhin­di, Ok­ra ne­bo Gom­bo. V sou­čas­né do­bě se ta­to rost­li­na s ty­pic­ký­mi plo­dy po­dob­ný­mi ze­le­né pa­p­ri­ce, hoj­ně vy­u­ží­va­ný­mi v in­dic­ké a tu­rec­ké ku­chy­ni, pěs­tu­je okra­jo­vě ve všech tro­pic­kých a sub­tro­pic­kých ob­las­tech.
Má stří­da­vé, vel­ké, dla­ni­té lis­ty s pě­ti ne­pra­vi­del­ný­mi cí­py a vý­raz­né sí­ro­vě žlu­té kvě­ty s čer­ve­ným stře­dem (okem), kte­ré vy­růs­ta­jí v úžla­bí lis­tů. Plo­dem je ku­že­lo­vi­tá, po­dél­ně bráz­di­tá to­bol­ka o ve­li­kos­ti 6 až 20 cen­ti­me­t­rů. Ob­sa­hu­je váp­ník, dras­lík, že­le­zo, vi­ta­mín C, vlákni­nu a mno­ho sli­zo­vi­tých lá­tek, kte­ré pro­spí­va­jí střev­ní­mu trak­tu. Plo­dy ma­jí níz­kou ener­ge­tic­kou hod­no­tu, a pro­to se ho­dí do re­dukč­ních di­et.

To­bol­ky sklí­zí­me mla­dé, při­bliž­ně tře­tí až pá­tý den po od­kvě­tu kvě­tů. V té do­bě jsou vel­mi křeh­ké, 5 až 6 cen­ti­me­t­rů dlou­hé, po­rost­lé jem­ný­mi chloup­ky. Uvnitř mu­sí zů­stat sli­zo­vi­té, bez se­men. Vel­mi mla­dé plo­dy se mo­hou po­jí­dat čer­stvé, lze je va­řit a sma­žit. Kon­zer­vu­jí se su­še­ním, zmra­ze­ním ne­bo na­klá­dá­ním do růz­ných ná­le­vů. Plo­dy se va­ří v po­lév­ce, du­še­né se po­dá­va­jí ja­ko pří­lo­hy k ma­su ne­bo se za­pé­ka­jí se sý­rem. Pře­va­ře­ní a zes­li­zo­va­tě­ní to­bo­lek se před­chá­zí při­dá­ním ci­t­ro­no­vé šťá­vy. Se­me­na se je­dí ne­bo kon­zer­vu­jí po­dob­ně ja­ko hrá­šek ne­bo po upra­že­ní slou­ží ja­ko ná­hraž­ka ká­vy. Rov­něž se z nich li­su­je olej, jenž se uží­vá zejmé­na k parfé­mo­vá­ní li­ké­rů.

Ok­ra – otáz­ka č. 1
A) Vy­svět­li, proč se ne­zra­lým ze­le­ným plo­dům ok­ry ří­ká „la­dy’s fin­gers“?
B) Na­piš, co spo­ju­je ju­tu a len s okrou?
C) Z ok­ry se při­pra­vu­je po­krm Gu­m­bo. Zjis­ti, o ja­ký po­krm se jed­ná a pro kte­rou ze­mi je ty­pic­ký?
D) Ve kte­rých svě­to­vých ku­chy­ních se nej­čas­tě­ji se­tká­me s okrou, zjis­tíš z ná­po­vě­dy (ná­zev nej­vyš­ší­ho vr­cho­lu ze­mě). Tvým úko­lem je na­psat ná­zev ze­mě a je­jí hlav­ní měs­to.
1. Dža­bal aš-Šá­na­bí (1 544 m n. m.)
2. Ho­ra sva­té Ka­te­ři­ny (2 642 m n. m.)
3. My­ti­kas (2 917 m n. m.)
4. Che­ekha Dar (3 611 m n. m.)
5. Da­má­vand (5 671 m n. m.)
6. Dža­bal Umm ad-Dá­mí (1 854 m n. m.)
7. Olym­pos (1 952 m n. m.)
8. Kan­čen­džen­ga (8 586 m n. m.)
9. Čcho­ko­ri/K2 (8 611 m n. m.)

Tags:
Kategorie: Biologie
Umístění: Blogs Parent Separator Olivová