Vyhledávač

  
Loading

Články

Soutěž v Sherwoodu - otázka č. 2

9 17

Vložil(a)
17.9.2012 15:39  RssIcon

V dru­hé sou­těž­ní otáz­ce je úkolem určit ná­zev pre­zen­to­va­né rost­li­ny. Ten­to stá­le­ze­le­ný kom­pakt­ní keř ne­bo štíh­lý strom po­chá­zí z Bra­zí­lie. Do­růs­tá do výš­ky 3 až 7 m. Lis­ty má tu­hé, hlad­ké, lesk­lé, dlou­hé 5 až 8 cm. Kvě­ty jsou kré­mové až bí­lé a dí­ky de­sít­kám py­lo­vých ty­či­nek pů­so­bí de­ko­ra­tiv­ně; jsou von­né.                                                                            

?

Plo­dy jsou ví­no­vě čer­ve­né se­men­né bo­bu­le la­hod­né chu­ti při­po­mí­na­jí­cí ja­ho­dy. Ma­jí bílou až čer­ve­nou duž­ni­nu. Plo­dy do­zrá­va­jí asi za 4 mě­sí­ce po od­kvě­tu. Před­klá­da­jí se ja­ko chut­né stol­ní ovo­ce. Ko­ře­nů, ků­ry i lis­tů se vy­u­ží­va­lo v lé­či­tel­ství. 

Otáz­ka č. 2
V ta­jen­ce na­lez­neš la­tin­ský ro­do­vý ná­zev hle­da­né rost­li­ny. Z in­di­cií v tex­tu ur­či, o ja­ký se jed­ná druh. Ja­ko od­po­věď uveď čes­ký ná­zev rost­li­ny (ro­do­vé i dru­ho­vé jmé­no).

1. ná­zev bo­jo­vé­ho ply­nu, kte­rý byl po­u­žit v 1. svě­to­vé vál­ce ně­mec­kým voj­skem, sys­te­ma­tic­ký che­mic­ký ná­zev je dichlo­re­thyl­thi­o­ether

2. pří­jme­ní na­ší olym­pi­o­nič­ky, kte­ré se po­da­ři­lo zís­kat zla­té me­dai­le v gym­nastickém ví­ce­bo­ji na dvou po so­bě jdou­cích olym­pij­ských hrách (LOH 1964, 1968)

3. ná­zev nej­hlub­ší­ho zná­mé­ho pod­moř­ské­ho pří­ko­pu

4. ná­zev dol­ní ko­mo­ry Fe­de­rál­ní­ho shro­máž­dě­ní Rus­ké fe­de­ra­ce

5. rost­li­na ži­jí­cí na po­vrchu ji­ných rost­lin, ne­bo na ji­ných, i anor­ga­nic­kých sub­strátech, ale ne­pa­ra­zi­tu­jí­cí 

6. la­tin­ský ná­zev prv­ku s re­la­tiv­ní ato­mo­vou hmot­nos­tí 22,989

7. díl­čí ob­last bi­o­sfé­ry cha­rak­te­ri­zo­va­ná ur­či­tým ty­pem bi­o­tic­kých a abi­o­tic­kých pod­mí­nek

 

Ok­ra – správ­né od­po­vě­di – otáz­ka č. 1
A) Ne­zra­lé plo­dy ok­ry jsou dlou­hé a ten­ké, při­po­mí­na­jí svým vzhle­dem štíh­lé prs­ty že­ny.
B) Ju­ta, len a ok­ra ná­le­ží do če­le­di slé­zo­vi­tých. Jsou to tech­nic­ké rost­li­ny s vše­stran­ným užit­kem – po­tra­vi­ny, lé­či­va, vlák­na a sli­zo­vé lát­ky.
C) Pod ná­zvem Gu­m­bo se skrý­vá hus­tá po­lév­ka, jež se za­huš­ťu­je okrou. Je ty­pic­ká pro již­ní Loui­si­a­nu (USA).
D) Tu­nis­ko – Tunis, Egypt – Káhi­ra, Řec­ko – Athé­ny, Irák – Bag­dád, Írán – Te­he­rán, Jor­dán­sko – Ammán, Kypr – Nikósie, In­die – No­vé Dillí, Pá­kistán – Is­lámá­bád

Úspěšní řešitelé otázky č. 1:  Ka­ro­li­na Kraj­co­vá C3B, Bar­bo­ra Hud­co­vá C3B, Da­niel Dvo­řák C3B, Mi­cha­e­la Lej­na­ro­vá C3B, Ju­lie Pos­sel­to­vá V2A, Pet­ra Zi­ko­vá C3A, Mi­cha­e­la Chlum­ská C3A, Li­bu­še Ho­loub­ko­vá C3A, Voj­těch Je­řá­bek V5A, Zuza­na Pe­kár­ko­vá V7A, Ale­na Krá­li­ko­vá C3B, Jo­sef Me­lich C3A, Mi­cha­e­la Mar­ti­no­vá C3A, Mar­ti­na Ko­pec­ká C3A, Da­vid Há­jek C3B, Do­mi­nik Kru­liš C3A, Ma­touš Pří­vo­ra V6A, Bar­bo­ra Lo­se­nic­ká C3A, Mar­ké­ta Ha­vrán­ko­vá C3A, Pet­ra Ko­čov­ská C3A, Kateřina Mazurová V2A

Tags:
Kategorie: Biologie
Umístění: Blogs Parent Separator Olivová