Vyhledávač

  
Loading

Články

Soutěž v Sherwoodu - otázka č. 7

11 28

Vložil(a)
28.11.2012 6:10  RssIcon

V sed­mé sou­těž­ní otáz­ce před­sta­ví­me dal­ší užit­ko­vou rost­li­nu Maka­dam (Ma­ca­da­mia in­te­gri­fo­lia). Tento rod za­hr­nu­je de­vět dru­hů. Jed­ná se o stá­le­ze­le­né stro­my do­růs­ta­jí­cí výš­ky 2 až 10 m. Lis­ty jsou dlou­hé a úz­ké, ma­jí zu­ba­té a zvl­ně­né okra­je. Maka­dam kve­te béžo­vý­mi kvě­ty v hroz­nech, ve kte­rých je 100 až 500 kvě­tů. Jen z men­ší­ho pro­cen­ta vznik­nou plo­dy.                                                           

Ji­mi je ku­la­tá pec­ko­vi­ce se ze­le­nou po­kož­kou, pod níž je se­me­no. Hos­po­dář­sky vy­u­ží­vá­ny jsou pou­ze plo­dy dru­hů Ma­ca­da­mia in­te­gri­fo­lia či Ma­ca­damia tetra­phyl­la. Čas­to se mů­že­me se­tkat ta­ké s plo­dy kří­žen­ců těch­to dvou dru­hů. Se­me­na, tzv. maka­da­mo­vé oře­chy, jsou jed­lá a chut­ná. Ob­sa­hu­jí mno­ho kva­lit­ní­ho ole­je, kte­rý je čas­to sou­čás­tí dra­hé kos­me­ti­ky. Vy­zna­ču­jí se i množ­stvím mi­ne­rál­ních lá­tek. Kon­zu­mu­jí se pra­že­né, uze­né, vel­mi čas­to i ko­ře­ně­né. Nej­čas­tě­ji se oře­chy pra­ží s me­dem ne­bo se po upra­že­ní ko­ře­ní chil­li. Po­u­ží­va­jí se ta­ké k pří­pra­vě pe­či­va a cuk­ro­vi­nek. K do­stá­ní jsou i v Čes­ké re­pub­li­ce.

Maka­dam – otáz­ka č. 7

A) Z ná­po­vě­dy po­znej do­mo­vi­nu všech dru­hů ro­du Ma­ca­da­mia.
1. sku­pi­na os­t­ro­vů v Ti­cho­mo­ří s nej­vyš­ší ho­rou Mont Pa­nié (1628 m n. m.)
2. je­de­nác­tý nej­vět­ší os­t­rov, od Bor­nea ho dě­lí Makassar­ský prů­liv a od Fi­li­pín Su­la­wes­ké mo­ře
3. na úze­mí té­to ze­mě se na­chá­zí nej­vět­ší svě­to­vý mo­no­lit Mount Au­gustus
B) Rod Ma­ca­da­mia byl v ro­ce 1857 po­jme­no­ván po aus­tral­ském che­mi­ko­vi, lé­ka­ři a po­li­ti­ko­vi Johnu Ma­ca­da­mo­vi. Na­piš, kdo ten­to rod po­psal a po­jme­no­val.
C) Maka­da­mo­vé oře­chy jsou bo­ha­té zejmé­na na dva sto­po­vé prv­ky, kte­ré jsou pro­spěš­né pro zdra­ví člo­vě­ka. O kte­ré prv­ky se jed­ná?
Ná­po­vě­da: pr­vek č. 1 – VI. A sku­pi­na, 4. pe­ri­o­da, v po­tra­vě se nej­ví­ce vy­sky­tu­je v oře­ších a moř­ských ry­bách; pr­vek č. 2 – kov, tvo­ří sli­ti­nu mosaz, pří­tom­ný ve sper­ma­tu, pod­po­ru­je in­zu­li­no­vý en­zy­ma­tic­ký sys­tém
D) Pro maka­da­mo­vé oře­chy exis­tu­je i ji­ný ná­zev, a to pod­le jed­no­ho aus­tral­ské­ho stá­tu. Ná­po­vě­dou ti bu­de map­ka.


Sté­vie – správ­né od­po­vě­di – otáz­ka č. 6
A) Sté­vie slad­ká (Ste­via re­bau­di­a­na)
B) Čí­na
C) mě­na Pa­ra­gua­ye, ja­zyk ji­ho­a­me­ric­kých in­di­á­nů, vel­ká zá­so­bár­na pit­né vo­dy v Již­ní Ame­ri­ce
D) In­zu­lin sni­žu­je hla­di­nu cuk­ru v kr­vi. 

Úspěš­ní ře­ši­te­lé otáz­ky č. 6:
Ka­ro­li­na Kraj­co­vá C3B, Bar­bo­ra Hud­co­vá C3B, Da­niel Dvo­řák C3B, Mi­cha­e­la Lej­na­ro­vá C3B, Ju­lie Pos­sel­to­vá V2A, Pet­ra Zi­ko­vá C3A, Ja­na Chva­lov­ská C3A, Li­bu­še Ho­loub­ko­vá C3A, Da­vid Há­jek C3B, Ale­na Krá­li­ko­vá C3B, Jo­sef Me­lich C3A, Mi­cha­e­la Mar­ti­no­vá C3A, Do­mi­nik Kru­liš C3A, Ma­touš Pří­vo­ra V6A, Pet­ra Ko­čov­ská C3A, Bar­bo­ra Lo­se­nic­ká C3A, Mar­ké­ta Ha­vrán­ko­vá C3A, Ka­te­ři­na Ma­zu­ro­vá V2A, Ni­ko­la Ku­cha­řo­vá C3A, Pe­tr Ji­rá­sek C3A, Lu­cie Dudlo­vá C3A, Aleš Ří­ha C3A, Bar­bo­ra Lo­se­nic­ká C3A

Tags:
Kategorie: Biologie
Umístění: Blogs Parent Separator Olivová