Vyhledávač

  
Loading

Články

Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 13

3 11

Vložil(a)
11.3.2013 14:58  RssIcon

Pepř/pe­p­řov­ník be­te­lo­vý (Pi­per bet­lená­le­ží do če­le­di pe­p­řov­ní­ko­vi­tých (Pi­pe­ra­ce­ae). Ta­to če­leď za­hr­nu­je zhru­ba 700 dru­hů pe­p­řov­ní­ků, kte­ré jsou do­má­cí v tro­pech Asie a Ame­ri­ky. Jed­ná se o stá­le­ze­le­né li­á­ny. Pe­p­řov­ní­ky ma­jí kvě­ty drob­né, se­sta­ve­né do vál­co­vi­tých kla­sů, je­jich plo­dy jsou bo­bu­le.                                                                                                                            

Za­tím­co zná­měj­ší pepř čer­ný je od­pra­dáv­na vý­znam­né ko­ře­ní, po­u­ží­vá se pepř be­te­lo­vý ja­ko nar­ko­ti­kum, tzv. be­tel. Pře­váž­ně v Asii ob­lí­be­né be­te­lo­vé sous­to však ne­ob­sa­hu­je pou­ze lis­ty pe­pře, ný­brž i dal­ší kom­po­nen­ty. Žvý­ká­ní be­te­lu a je­ho účin­ky jsou zná­mé ví­ce než 2000 let. V Asii se be­tel uží­val léčeb­ně. Do­po­ru­čo­val se pro zlep­še­ní chu­ti k jídlu, při bron­chi­ti­dě a ta­ké ele­fan­ti­á­ze, ja­ko pro­jí­madlo a pro­ti ci­zo­pas­ní­kům. O ko­ře­ni pe­p­řov­ní­ku be­te­lo­vé­ho se v ně­k­terých ob­las­tech In­die vě­ři­lo, že pů­so­bí pro­ti po­če­tí, kdež­to lis­ty té­to rost­li­ny jsou pova­žo­vá­ny za afro­di­zi­a­kum. V Kam­bodži se do­po­ru­čo­va­la kou­pel v be­te­lo­vých lis­tech pa­ci­en­tům, kte­ří tr­pě­li ho­reč­kou, zvět­še­ním žláz a zá­ně­tem lym­fa­tic­kých uz­lin. V ce­lé Asii pa­nu­je ná­zor, že po žvý­ká­ní be­te­lu slád­ne dech, mi­zí hni­lob­ný zá­pach z úst, zvyšu­je se tvor­ba slin a zlep­šu­je kva­li­ta hla­su.
Při žvý­ká­ní be­te­lo­vé­ho sous­ta se do­sta­ví dob­rá ná­la­da, po­pud k men­tál­ní i fy­zic­ké čin­nos­ti. Ty­to účin­ky jsou způ­so­be­ny pří­tom­nos­tí lát­ky are­ko­lin. Are­ko­lin též po­vzbu­zu­je střev­ní pe­ri­stal­ti­ku ne­bo vy­vo­lá­vá po­ce­ní. Tr­va­lé po­ško­ze­ní or­ga­nis­mu je prý men­ší než po al­ko­ho­lu ne­bo ni­ko­ti­nu, avšak zá­vis­lost na uží­vá­ní té­to dro­gy je da­le­ko sil­něj­ší než u ta­bá­ku. Nej­zá­važ­něj­ším ná­sled­kem žvý­ká­ní be­te­lu je po­ško­ze­ní úst­ní sliz­ni­ce spo­je­né s nad­měr­nou tvor­bou zub­ní­ho ka­me­ne – zu­by zčer­na­jí, uvolňují se a vy­pa­dá­va­jí. Vy­so­ké dáv­ky are­ko­li­nu ve­dou ke zvra­ce­ní. Žvý­ká­ní be­te­lu mů­že, jak se zdá, vést rov­něž k tvor­bě ná­do­rů.


Pepř be­te­lo­vý – otáz­ka č. 13

A) Prv­ní in­for­ma­ce o pe­p­řov­ní­ku be­te­lo­vém, re­spek­ti­ve o je­ho zvlášt­ní kon­zu­ma­ci, při­ne­sl do Ev­ro­py na kon­ci 13. sto­le­tí vý­znam­ný ces­to­va­tel a be­nát­ský ku­pec, autor ces­to­pi­su „MI­LI­ON“. O kte­ré­ho ces­to­va­te­le se jed­ná?
B) Kte­ré dal­ší su­ro­vi­ny se po­u­ží­va­jí na vý­ro­bu tzv. be­te­lo­vé­ho sous­ta?
C) Je are­ko­lin ob­sa­žen v lis­tech pe­p­řov­ní­ku be­te­lo­vé­ho?
D) Do­mo­vem pe­p­řov­ní­ku be­te­lo­vé­ho je vý­chod­ní Asie. Od­tud se roz­ší­řil do dal­ších čás­tí svě­ta. Zjis­ti, o kte­ré ob­las­ti se jed­ná. Ma­pa ti na­po­ví.


Hruš­ko­vec – správ­né od­po­vě­di – otáz­ka č. 12

A) Hruš­ko­vec pře­la­hod­ný (Per­sea ame­ri­ca­na), je­ho plo­dy jsou zná­mé ja­ko avoká­do.
B) Do­mo­vi­nou je střed­ní Ame­ri­ka (Me­xi­ko).
C) To­xin per­sin ne­ní v běž­ně kon­zu­mo­va­ných dáv­kách pro člo­vě­ka je­do­va­tý.

Úspěšní řešitelé:

Ka­ro­li­na Kraj­co­vá C3B, Jo­sef Me­lich C3A, Bar­bo­ra Hud­co­vá C3B, Da­niel Dvo­řák C3B, Mi­cha­e­la Lej­na­ro­vá C3B, An­na Ma­ší­no­vá V1A, Ma­rek Svo­bo­da V1A, Ju­lie Pos­sel­to­vá V2A, Mi­cha­e­la Čer­má­ko­vá V1A, Ma­touš Pří­vo­ra V6A, Lu­cie Vaš­to­vá V1A, David Hájek C3B, Jakub Müller V1A, Daniela Korečková V1A

Tags:
Kategorie: Biologie
Umístění: Blogs Parent Separator Olivová