Vyhledávač

  
Loading

Články

Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 2

9 23

Vložil(a)
23.9.2013 17:59  RssIcon

Dru­há otázka před­sta­ví gra­ná­tov­ník obec­ný (Puni­ca gra­na­tum) ji­ným ná­zvem mar­ha­ník gra­ná­to­vý. Jed­ná se o pra­sta­rou ovoc­nou dře­vi­nu sub­tro­pů. V kul­tu­ře se pěs­tu­je již 5000 let. Po­chá­zí pů­vod­ně z ma­lé­ho os­t­ro­va So­ko­t­ra u po­bře­ží So­mál­ska, kde byl en­de­mi­tem. Od­tud jej li­dé roz­ší­ři­li přes Írán do ce­lé­ho Stře­do­mo­ří. Pěs­tu­je se ale i v In­dii, Ar­gen­ti­ně, USA a po ce­lé Asii.                                                                                        
Rost­li­na má vý­raz­né čer­ve­né kvě­ty, kte­ré při­po­mí­na­jí ka­li­chy. Plo­dem gra­ná­tov­ní­ku je bo­bu­le – gra­ná­to­vé ja­bl­ko, kte­ré se ve sta­ro­vě­kých kul­tu­rách sta­lo sym­bo­lem přá­tel­ství, lás­ky, plod­nos­ti a hoj­nos­ti → v ko­žo­vi­tém oplo­dí je totiž hus­tě na­mač­ká­no 700 až 1200 gra­nu­lí ob­sa­hu­jí­cích se­me­na ob­klo­pe­ná křeh­kým a šťav­na­tým ari­lem pur­pu­ro­vé bar­vy. Z gra­ná­to­vé­ho ja­bl­ka se vy­u­ží­vá pře­de­vším šťá­va, ze kte­ré se dě­lá řa­da koktej­lů a džu­sů, nej­zná­měj­ším ná­po­jem je ori­en­tál­ní ne­al­ko­ho­lic­ký ná­poj šer­bet. Zná­mý je ta­ké si­rup grena­di­na, kte­rý se čas­to po­u­ží­vá v koktej­lech. Ze stro­mu lze skli­dit až 50 kg plo­dů. Všu­de tam, kde se v sou­vis­los­ti se sta­ro­vě­kem ho­vo­ří o ja­bl­ku, mu­sí­me si před­sta­vit ja­bl­ko graná­to­vé. Gra­ná­to­vé ja­bl­ko je te­dy jak oním ja­bl­kem svá­ru, jež by­lo s ná­pi­sem „Té nej­krásněj­ší“ vho­ze­no me­zi bo­hy­ně Hé­ru, Athé­nu a Afro­di­tu, tak zce­la jis­tě i bib­lic­kým ja­bl­kem po­zná­ní, kte­ré utrh­la Eva v rá­ji.



Z lis­tů gra­ná­tov­ní­ku se při­pra­vu­je čaj, a pro­to­že kvě­ty, slup­ky ne­zra­lých plo­dů, ko­ře­ny a ků­ra ob­sa­hu­jí bar­vi­vo, bar­vi­ly se jím ko­ber­ce a lát­ky. Ze se­men lze li­so­vat olej. Gra­ná­tovník po­sky­tu­je i vel­mi kva­lit­ní a tvr­dé dře­vo, vy­u­ží­va­né hlav­ně v řez­bář­ství. Byl vy­u­ží­ván ta­ké v lé­či­tel­ství. La­tin­ský ná­zev Puni­ca gra­na­tum: slo­vo Puni­ca na­rá­ží nej­spí­še na Fé­ni­ča­ny = Kar­ta­gin­ce = Pu­ny (srov. pun­ské vál­ky), kte­ří roz­ší­ři­li ten­to plod ve Stře­do­mo­ří, ma­lum gra­na­tum = ja­bl­ko pl­né zrn (lat. gra­num = zr­no). 



Granátovník – otázka č. 2
A) Najdi alespoň dvě slova, která byla odvozena od názvu pro granátové jablko (na základě podobnosti jiného předmětu se strukturou či tvarem granátového jablka).
B) V textu je použito slovo endemit. Co znamená?
C) Šťáva z granátových jablek se v některých zemích používá k vyhubení střevních parazitů. O které endoparazity se jedná?
D) Granátové jablko je symbolem jedné španělské provincie. Mapa napoví, o kterou provincii se jedná.



Alo­ká­zie a okře­hek – správ­né od­po­vě­di – otáz­ka č. 1

A) Rost­li­ny přes od­liš­ný vzhled spo­ju­je shod­né ta­xo­no­mic­ké za­řa­ze­ní.
B) okře­hek – ce­lý svět kro­mě Antark­ti­dy, Ark­ti­dy, Is­lan­du; alo­ká­zie – pů­vod­ně nej­spíš Asie, dnes ja­ko kul­tur­ní či zpla­ně­lá rost­li­na tro­py ce­lého svě­ta (Asie, Af­ri­ka, Již­ní Ame­ri­ka, Oce­á­nie)
C) alo­ká­zie – kon­zu­ma­ce hlíz, ston­ku a lis­tů; lé­či­vé účin­ky; okře­hek – kon­zu­ma­ce „lis­tů“ (vlast­ně fy­lo­kla­dií, útva­rů od­vo­ze­ných od ston­ku a při­po­mí­na­jí­cích list), ne­boť ob­sa­hu­jí všech­ny esen­ci­ál­ní ami­no­kyse­li­ny
D) okře­hek – ža­bi­nec, vod­ní čočka; alo­ká­zie – slo­ní ucho, af­ric­ká mas­ka
E) Po­dob­ný vzhled rost­lin ne­u­r­ču­je je­jich pří­buz­nost, ale ži­vot­ní pro­stře­dí, je­muž se při­způ­so­bi­ly (stej­né ži­vot­ní pod­mín­ky, jimž se při­způ­so­bi­ly) a podob­ný způ­sob ži­vo­ta.
F) Zá­věr: Vzhle­do­vě po­dob­né rost­li­ny ne­mu­sí být pří­buz­né – a na­o­pak pří­buzné rost­li­ny si ne­mu­sí být na prv­ní po­hled po­dob­né. Při sta­no­ve­ní pří­buz­nosti rost­lin a je­jich za­řa­ze­ní do ta­xo­no­mic­ké­ho sys­té­mu roz­ho­du­jí pře­de­vším kvě­ty (po­hlav­ní or­gá­ny rost­li­ny).

Tags:
Kategorie: Biologie
Umístění: Blogs Parent Separator Olivová