Vyhledávač

  
Loading

Články

Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 3

10 7

Vložil(a)
7.10.2013 15:15  RssIcon

Další soutěžní rostlinou je lí­či­dlo dvou­do­mé (Phy­to­lac­ca di­o­i­ca). Ro­do­vé jmé­no Phy­to­lac­ca je slo­že­no z řec­ké­ho slo­va pro „rost­li­na“ a la­tin­ské­ho slova pro „lak“ (snad pro­to, že plo­dy vy­pa­da­jí ja­ko na­la­ko­va­né), la­tin­ské dru­ho­vé jmé­no di­o­icum/di­o­i­ca zna­me­ná čes­ky dvou­do­mý/dvou­do­má.                                                                                                                                           

Ta­to rost­li­na z če­le­di lí­či­dlo­vi­tých (Phy­to­lac­cace­ae) po­chá­zí až z da­le­ké Ar­gen­ti­ny. Are­ál je­jí­ho při­ro­ze­né­ho výsky­tu však sa­há i do Bra­zí­lie a Uru­gua­ye. Ve for­mě stro­mu s tlus­tým kme­nem dosa­hu­jí­cí­ho výš­ky ně­ko­li­ka me­t­rů mů­že­me tu­to rost­li­nu spat­řit neje­nom v domo­vi­ně pod ná­zvem „Om­bu“, ale ta­ké na Ka­nár­ských os­t­rovech a ve Stře­do­mo­ří. Vy­sa­zu­je se ja­ko stin­ná rost­li­na, Špa­ně­lé ji na­zý­va­jí „Bel­la Som­b­ra“ (nád­her­ný stín). Phy­to­lac­ca je schop­ná přežít i dlou­há ob­do­bí su­cha, a to dí­ky ple­ti­vu v pa­chykaul­ním kme­ni, kte­ré za­dr­žu­je vo­du. Ge­rald Du­rell se v kni­ze Opi­lý pra­les zmiňuje, že do­mo­rod­ci v Ar­gen­ti­ně na­zý­va­jí stro­my „Om­bu“ pro kmen pl­ný vo­dy „opi­lé stro­my“, neb jsou stá­le „na­bum­ba­né“. Na ne­do­sta­tek vo­dy ta­to rost­li­na re­a­gu­je vcel­ku rych­le svě­še­ním ten­kých, ne­su­ku­lent­ních lis­tů. Jakmi­le vo­da při­jde ke ko­ře­nům, lis­ty se zno­vu na­pnou do pů­vod­ní po­lo­hy, ale spod­ní lis­ty ob­vykle žlout­nou a poz­dě­ji opa­da­jí. To je ale u té­to rost­li­ny při­ro­ze­ným je­vem. Lis­ty jsou vej­či­té a stří­da­vé. Plo­dy pří­buz­né rost­li­ny Phy­to­lac­ca escu­len­ta pří­jem­ně vo­ní a je­jich bar­vi­vo je vy­u­ží­vá­no v cukrář­ství. Ex­trakt z lis­tů z ně­kte­rých dru­hů ro­du Phy­to­lac­ca se po­u­ží­vá v lé­či­tel­ství zejmé­na na vý­ro­bu ho­me­o­pa­tik. Čer­stvé lis­ty se ze­vně při­klá­da­jí na po­ra­ně­ní ků­že.



Phy­to­lac­ca – otáz­ka č. 3
A)
Rost­li­ny pamp čas­to pod­lé­ha­jí ná­le­tu hla­do­vých sa­ran­čat, Phy­to­lac­ca ale zů­stá­vá bez po­všim­nu­tí. Vy­svět­li, proč to­mu tak je. Phy­to­lac­ca ta­ké dob­ře odo­lá­vá po­žárům. Na­jdi dů­vod.
B) Co v bo­ta­ni­ce vy­ja­dřu­je po­jem „dvou­do­mý“. Na­piš ale­spoň dvě dvou­do­mé rost­liny, kte­ré ros­tou v ČR.
C) S ja­kým ty­pem kvě­ten­ství se se­tká­me u té­to rost­li­ny?
D) Om­bu (Phy­to­lac­ca) je vní­má­na ja­ko sym­bol kul­tu­ry dvou ze­mí vý­chod­ní­ho po­bře­ží La­tin­ské Ame­ri­ky. Obě ze­mě ma­jí na vlaj­ce „žha­vou hvězdu“ na­ší slu­neč­ní sou­sta­vy. Kte­ré ze­mě to jsou?




Gra­ná­tov­ník – správ­né od­po­vě­di – otáz­ka č. 2
A) gra­nát (tříš­ti­vá stře­la), gra­nit (žu­la), čes­ký gra­nát (py­rop)
B) En­de­mit je or­ga­nis­mus, kte­rý vzni­kl a je roz­ší­řen pou­ze na ur­či­tém ome­ze­ném úze­mí a ni­kde jin­de se ne­vy­sky­tu­je.
C) hlís­ti­ce (roup dět­ský, škr­kav­ka), ploš­těn­ci (ta­sem­ni­ce)
D) pro­vin­cie Gra­na­da

Tags:
Kategorie: Biologie
Umístění: Blogs Parent Separator Olivová